Akupunktūros poveikis remiasi Či koncepsija ir iš to kylančiais bendraisiais principais.

Populiariausias Či apibūdinimas vakarų šalyse yra energija, tačiau, senovinis Či ženklas atrodo taip – 氣. Apatinė simbolio dalis Mi 米, iš kinų kalbos reiškia ryžių puodą. Apatinė dalis Qi 气, reiškia orą arba garus, kylančius iš verdančio ryžių puodo. Tiesioginė simbolio reikšmė gali pasirodyti keistoka, tačiau bendrai Či reiškia vidinį balansą, kuris susideda iš materialių ir nematerialių formų. Pagal tradicinį akupunktūros mokymą, Či įtakoja įtakoja visas kūno funkcijas, tekėdama per specialius kanalus – meridianus. Buvo atlikta daugybė mokslinių tyrimų ir eksperimentų, kurie patvirtino senovės kinų žinias apie akupunktūrinius taškus, meriadianų išsidėstymą, akupunktūros veikimo mechanizmą bei jos taikymą daugelio ligų ir sutrikimų gydymui. Oficialūs moksliniai tyrinėjimai vakarų šalyse prasidėjo septintajame dešimtmetyje. Pirmiausiai buvo tyrinėjamas skausmo gydymas akupunktūra, prie to labiausiai prisidėjo neurolai ir skausmo terapijos specialistai. Per ilgą laiką buvo pasiūlyta daug skirtingų modelių, kuriais buvo paaiškintas akupunktūros poveikis keliais skirtingais aspektais:

Vietinė (lokali) reakcija

Adatos įsiskverbimas į odą sukelia nedidelį vietinių audinių sužalojimą, o to pasekoje prasideda daugybė skirtingų biocheminių reakcijų. Visų pirma dėl išsiplėtusių kraujagyslių poveikio vietoje suaktyvėja kraujotaka, taip pat į kraują patenka uždegiminiai mediatoriai bei imuninių lastelių išskiriamos medžiagos. Tuomet į stimuliuojamą vietą pradeda judėti trombocitai, putliosios bei kitos imuninės ląstelės. Kartu su pažeistomis audinių ląstelėmis jos išleidžia neuroaktyvius tarpininkus, tokius kaip histaminą, seratoniną, P substanciją, acetilcholiną, gama-amino sviesto rūgžtį, somatostatiną, azoto oksidą, adenoziną, bradikininą, prostaglandinus, citokinus ir daugelis kitų. Šios medžiagos įsiskverbia į audinius ir per jutiminius įcentrinius nervus tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą.

Refleksinė reakcija

Akupunktūros poveikio metu sukeltas signalas pasiekia dorsalinius nugaros smegenų ragus dalį, o poveikis priklauso nuo konkrečios stimuliacijos rūšies ir vietos. Dažniausiai sukeltas signalas sukelia refleksinę reakciją tame pačiame arba gretimame nugaros smegenų segmente, o jis taip pat susijęs ir su tos srities vidiniais įnervuotais organais. Be vietinės refleksinės reakcijos, signalas taip pat perduodamas ir į galvos smegenis, kur tiesiogiai ventrotrolateralines gijas paveikia skausmo centrus ir atplaiduojamos skausmą malšinančios medžiagos – endorfinai.

akupunktūros poveikis

Akupunktūros poveikis smegenų veiklai

Daugelis akupunktūrinių tyrimų yra skirti tyrinėti jos poveikį smegenų veiklai. Pastarųjų dešimtmečių tyrinėjimai įrodė, jog stimuliacija akupunktūra sukelia tam tikrų specifinių ir sudėtingų pokyčių įvairiose smegenų struktūrose. Priešingai, nei vaistai, akupunktūra vienu metu veikia keliose skirtingose centrinės nervų sistemos vietose ir daro įtaką įvairiems, tarpusavyje susijusiems procesams.

  • Pagumburis
    Akupunktūrinė stimuliacija tiesiogiai veikia pagumburio neuronus ir daro įtaką azoto oksido sintazės išraiškai. Taip pat dėl akupunktūros poveikio paraventrikuliariniams branduoliams mažėja neuropeptido Y. Taip pat dėl glaudaus pagumburio ryšio su kitomis smegenų dalimis pastebimas stiprus akupunktūros poveikis širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijoms.
  • Pailgosios smegenys
    Akupunktūra moduliuoja neuronų veiklą ventrolateralinėje pailgųjų smegenų dalyje (rVLM), dėl to slopinama slopinami simpatiniai reflekso lankai susiję su širdies ir kraujagyslių sistema. Be to, slopinamąjį poveikį sustiprina ir padidėjusi ilgalaikė opioidų ir GASR sekrecija. Taip pat stimuliuojant konkrečius akupunktūrinius taškus galima veikti klajoklinio nervo motorinius neuronus ir šiuo būtu aktyvinti pailgosiose smegenyse esančius centrus atsakingus už parasimpatinę nervų sistemos veiklą.
  • Vidurinės smegenys
    Tyrimų, skirtų išnagrinėti akupunktūros vaidmenį reguliuojant kraujo spaudimą, metu buvo aprašytas pilkosios smegenų masės vaidmuo perdirbant refleksoterapijos sukeltus signalus. Buvo įrodyta, jog bendros jungtys tarp vidurinių smegenų neuronų ir pagumburio vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos ypatumus.
  • Prefrontalinė smegenų žievės
    Akupunktūra slopina dorsomedialinę prefrontalinę žievės aktyvumą, o tai lemia mažesnę simpatinė centrinės nervų sistemos veiklą ir padidina parasimpatinę veiklą. Šis poveikis ypač svarbus gydant chronišką skausmą, sukeltą dėl simpatinės nervų sistemos hiperaktyvumo.

Mechaninis akupunktūros poveikis per jungiamąjį audinį

Adatatai įsiskvebus į odą paveikiamos kolageno skaidulos, dėl to deformuojasi tarpląstelinio kolageno matrica, o tai sukelia platų aplinkinių ląstelių atsaką, įskaitant pokyčius aktino citoskelete ir streso pluoštų susiformavimą. Būtent ši citoskeleto reorganizacija sukuria daug teigiamų pokyčių – yra skatinamas ląstelių susitraukimus, baltymų sintezė, suaktyvėja jungiamiojo audinio ląstelių sekreciją, kolagenazės I raiška.

Azoto oksido perdavimo modelis

Šio modelio veikimas taip pat aiškinamas mechaniniu akupuktūros poveikiu. Įvedus akupunktūrinę adatą į audinius įvyksta pokyčiai jungiamojo audinio matricoje – tai stimuliuoja kraujagyslių nervines skaidulas ir inicijuoja azoto oksido gamybą, neuroninės bei endotelio azoto oksido sintazių raišką. Taip yra įtakojamos kraujagyslių lygiųjų raumenų skaidulos bei aktyvinama vietinė kraujotaka. Tai veda prie geresnio kraujo pasiskirstymo ir geresnės mikrocirkuliacijos audiniuose.